Környezetvédelmi szabályzat készítés
A környezetvédelmi törvény (1995. évi LIII. Törvény) alapján történik:
A környezetvédelmi szabályozás célja a környezeti értékek és a nemzeti vagyon megőrzése és védelme, minőségének javítása alapfeltétel az élővilág, az ember egészsége és életminősége szempontjából.
A szabályzat célja az ember és környezet harmonikus kapcsolatának kialakítása, a környezet egészének, valamint a munkavállalók munkafolyamatainak és technológiájának magas szintű, összehangolt védelme, a fenntartható fejlődés biztosítása.
A környezetvédelmi szabályzat megfelelő keretet teremt az egészséges környezet kialakításához és fenntartásához és elősegíti az emberi egészség védelmét, az életminőség környezeti feltételeinek javítását, a természeti erőforrások megőrzését és fenntartását, valamint az azokkal való ésszerű takarékos és az erőforrások megújulását biztosító gazdálkodást.
A munkahelyi környezet elemeit önmagában, valamint a többi környezeti elemmel egységben kell figyelembe venni, ezért igénybevételüket és terhelésüket ennek megfelelően kell szabályozni. A „Környezetvédelmi Szabályzat” tökéletesen lefedi ezt a szabályozást, kiváltja azokat a szabályozási területeket, amelyekre jogszabály a munkáltatót írásbeli kötelezettséggel terheli, a követelmények teljesítésének módját beleillesztheti a szabályrendszerbe.
Környezetvédelmi szabályzat tartalma
A Környezetvédelmi Szabályzat elkészítését abban az esetben javasoljuk, ha a cégnek többféle környezetvédelmi jogszabálynak kell megfelelnie.
A Környezetvédelmi Szabályzatban foglaltakat a munkáltató a munkavállalókkal és a gazdálkodó szervezettel kapcsolatba kerülőkkel (külső munkavállalók, szállóvendégek, gyakornokok stb.) köteles megismertetni és betartatni.
A Környezetvédelmi Szabályzat oktatásának megtörténtét oktatási naplóban rögzíteni, és azt az érintettek aláírásával igazolni kell.
Környezetvédelmi szabályzat tartalmi elemei:
A környezetvédelmi szabályzat formai és tartalmi elemeire nincs jogi kötelezés, azonban összhangban kell lennie a környezetvédelmi törvény alaprendelkezéseivel és szellemével.
A feladatok elvégzésére, koordinálására a cégen belül felelős személyt kell kijelölni. Aktualizására jogszabályi változás esetén van szükség. Főbb tartalmi elemei:
- Környezetvédelmi szabályzat hatálya (tárgyi, területi, személyi, időbeli);
- Fogalmak;
- Ügyrend;
- Környezetvédelmi oktatás;
- Hulladékgazdálkodás;
- Levegőtisztaság-védelem;
- Víz- és talajvédelem;
- Zaj- és rezgésvédelem;
- Természetvédelem;
- Épített környezet védelme;
- A veszélyes anyagokkal kapcsolatos tevékenységek szabályai;
- Rendkívüli események.